Астън Вила 1-1 Шефилд Юнайтед: Отборът на Унай Емери не успя да стигне до върха във Висшата лига на Коледа, тъй като изравнителният гол на Николо Заниоло в седмата минута на добавеното време ги спаси от шокиращо поражение
Daily Mail | 2023-12-22 | 01:01:08

Там, където Манчестър Сити и Арсенал се провалиха, Блейдс на Крис Уайлдър успяха и се преместиха от дъното на таблицата.

Изминаха 25 години, откакто Вила ръководи Висшата лига толкова късно през сезона и всички техни играчи биха били твърде млади, за да го помнят.

Астън Вила завърши наравно с Шефилд Юнайтед въпреки последния гол на Николо Заниоло

Резервираният Заниоло победи Уес Фодерингам с топката и насочи удар с глава към празната врата

Посетителите смаяха Вила Парк, след като Камерън Арчър вкара откриващия гол срещу бившата си страна

И все пак тук те не можаха да се възползват от възможността да подражават на отбора на Джон Грегъри с хората на Емери, които нямаха магията да разбият решителния отбор на Юнайтед.

И все пак Вила можеше да им бъде простено, че си мислеха, че VAR Джон Брукс има за тях. Четири обжалвания за наказания бяха отнесени към технологията и четири пъти Брукс се придържаше към първоначалното решение на рефера Антъни Тейлър.

Най-дразнещото от всичко беше, когато Вила си помисли, че Леон Бейли им е дал преднина близо до часовата маркировка, само за да бъде записан като гол за вратаря на Блейдс Уес Фодерингам.

Но на Блейдс не им пукаше дори и дума. С техния ултрадефанзивен план за игра може би те са показали на другите как да създават проблеми на отбора на Емери на собствен терен. Реферът Тейлър беше изгонен.

Вила бяха без наказания Бубакар Камара и контузения Пау Торес, но върнаха Дъглас Луис и Лукас Дигне, които бяха пропуснали 2 -1 победа в Брентфорд поради забрани. Междувременно Блейдс направиха пет промени в XI, които започнаха поражението им с 2-0 от Челси.

Планът на Крис Уайлдър беше ясен от самото начало: 10 зад топка, като бившият нападател на Вила Камерън Арчър нахлува сам. Домакините бързо започнаха ритъма си на подавания, но гостите бяха добре организирани и оцеляха при три проверки на VAR за дузпи в рамките на толкова минути.

Арчър се възползва от превъзходната работа на Густаво Хамер и насочи усилията си към близката греда

Отборът на Крис Уайлдър празнува бурно и за кратко се появи на курса, за да вземе и трите точки

Унай Емери беше видимо разочарован от тъчлинията, след като на неговия отбор бе отнета победата

Първо домакините поиска точен удар, когато Оли Уоткинс беше побутнат в гръб от Вини Соуза. Беше даден само корнер и Вила отново беше разочарован, тъй като Езри Конса падна под натиска на Остън Тръсти, който не беше наказан.

„Вече не е футбол!“ изкрещя пътуващите привърженици по време на още една проверка, този път за удар с глава на Уоткинс, който удари Джак Робинсън по ръката.

Въпреки всичките си хлъзгави движения, Вила се бореха за да тестват Уес Фодерингам и когато го направиха, вратарят на Блейдс спря рязко от Муса Диаби. До този момент владеенето на топката на Вила беше 86 процента.

В 22-ата минута Конса просто не успя да запази баланса си, докато се опитваше да изпревари Трусти и да вкара с глава Ъгълът на Джон Макгин. Сега Емери ставаше все по-нервен и се обърна към рефера Антъни Тейлър, когато Джейдън Богъл се бавеше над вкарване.

След това беше ред на Уоткинс да се приближи, като той прехвърли от воле нокдауна на Клемент Ленглет, докато Луиз имаше късмета да не получи жълт картон, защото се изправи срещу Оливър Норууд.

Вила натискаше и пробваше в началото на второто полувреме, без изобщо да изглежда, че е на път да открие откриването.

Вила изглежда успя да направи пробив, но усилията на Леон Бейли бяха отхвърлени

Бейли беше готов да завърши, но фаул срещу вратаря Фодерингам доведе до продължителна VAR проверка

Джейкъб Рамзи беше отсъден, че е попречил на Фодерингам, докато се опитваше да пробие ъглов удар

Тяхното раздразнение избухна на повърхността, когато Леон Бейли получи жълт картон за изтеглянето на Ясер Ларуси, въпреки че на същия играч беше показан жълт картон малко по-късно – при огромни възгласи от привържениците на домакините, които смятаха, че Тейлър е бил твърде снизходителен.

Тогава дойде моментът, в който Вила реши, че е повел. Корнерът на Дигне не беше изчистен правилно и Джордж Болдок бе избран от Уоткинс, който изигра едно-две с Джейкъб Рамзи, преди да заложи на Бейли, за да стреля към далечната греда.

Emery празнува с повече емоции от всеки друг и изглеждаше съкрушен, когато – три минути по-късно – голът беше отменен, тъй като се смяташе, че Рамзи е попречил на Fotheringham, когато се опита да отблъсне подаването на Digne.

Беше ли правилното решение? Ако бяха необходими три минути, за да бъде отменено, наистина ли беше „ясно и очевидно“? Струва ли си такова увреждане на зрелището, само за да вземете правилното решение? За съжаление подобни дискусии сега са излишни в обезсърчаващата ера на технологиите.

Emery изпрати Алекс Морено и Джон Дюран за Digne и Diaby, секунди след петото решение на VAR на вечерта беше излязъл срещу неговия отбор. Този път играта беше спряна, за да се провери дали Балдок се е справил с отскачаща топка, която при по-внимателно разглеждане ясно го удари в гърдите.

Поредната пауза току-що беше донесла повече разочарование и скоро Бейли се взривяваше диво в Holte End от 25 ярда.

Реферът Антъни Тейлър беше посъветван да провери своя минитор край терена, преди да сигнализира нарушението

Муса Диаби беше пуснат надолу по лявата страна, но неговият нисък удар беше победен

Вила шумно апелира за дузпа през първото полувреме, след като Уоткинс падна на земята в наказателното поле

С изминаването на минутите вярата на Юнайтед нарастваше и те дори успяха да отбележат удар в оставащите 12 минути. Усилията на Норууд в кърлинг бяха уловени от Мартинес, но въпреки това феновете на Блейдс го харесаха. „Имахме изстрел“, крещяха те.

Те почти отбелязаха гол скоро след това, тъй като Конса се опита да отреже центриране на резервния Макс Лоу, но не успя да изчисти и проби точно встрани от собствената си греда.

Блейдс, подхранван от нервите на Вила и изстрелът на Арчър беше блокиран от Мати Кеш, преди Норууд да забие отпуснатата топка.

И все пак те успяха да пробият, когато резервата през второто полувреме Хамер направи възхитителен трик, за да се изплъзне на Макгин, а Арчър направи останалото от шест ярда.

Все още имаше време Фодерингам да откаже Морено и въпреки че Вила най-накрая изравни в осмата минута на добавеното време, когато Заниоло засече с глава центриране на Луис, това бяха две паднаха точки.

Домакините също бяха ощетени, след като потенциална игра с ръка в зоната остана ненаказана